TEKNİK BİLGİLER

ANASAYFA TEKNİK BİLGİLER

Kauçuk Tipi Kodu Calışma Sıcaklığı KULLANIM ALANLARI
Min. Max.
NİTRİL Kaucuk NBR

55 °C

135 °C
Yakıt ve yağlara karşı dayanımı  iyi mekanik özellikleri ısı ve aşınma dayanımı sağlana bilinecek yerlerde kullanıla bilir.Tipik kullanım alanları  ststic keceler,  orinğler, krank shaftlar ve valfler de  sızdırmazlık elemanı membranlar,  tank kaplama,  işçi botları ve tabanlar, benzin, mazot, sıvılaştırılmış fazlar, petrol esaslı sıvılar,motor yağları, diesel yakıtlar, hidrolik yağlar,  mineral yağlar,  makine yağları kullanım alanlarıdır.
 CHLOROPREN
Kaucuk (neopren)
CR

40 °C

120 °C

Atmosfer şartlarına, ozana, suya ve  tuzlu suya ve gaz  halindeki  petrol ürünlerine  mineral sıvıları, limonata, bira, şarap, süt, hintyağı ile nebati yağlar,  sodalı su, alkol,  klor kullanım alanlarıdır. 
ETYLENPROPYLEN
kaucuk
EPDM - EPM

65°C

170°C
Dış etkenlere, ozana, hidrolik firen yağlarına, kaynar su ve kızgın buhar, alkol, klor, fosfot esaslı yanıcı madeler, esaton,  maden suyu, limonata, bira, şarap,süt ve süt mamülleri, hint yağı ve nebati yağları, alcak seviyede sürtünme bulunan yerler kullanım alanlarıdır. Mineral yağlarda kulanılmaz.
STRYOL
Butadien Kaucuk
SBR

60 °C 

125°C
Motorlu vasıtaların firen tertibatında,silikonlu yağlar,eseton ve düşükketon,alkol,sulandırılmış alkol kullanım alanlarıdır.Tabii gaz veya  mineral yağlarında kullanılmaz.
POLYUREDHAN
 (polüüretan)
AU - EU

60 °C

  90 °C
Pono matik uygulamalamalarda,yağ,yanıcı yağlar,ham petrol,petrol,ozon ve güneş ışınları,suya karşı dayanıksız keskin sirke; keton,klor ve azot hidro karbonlar kullanım anlarıdır.Yüksek basınç kopma, yırtınma ve aşınmaya dayanıklılığı mükemmeldir.
SİLİKON VSI - MQ

70 °C

  230 °C
Sıcak hava,oksijen,yüksek sıcaklık daki inert gazlar,yüksek ısıdaki sıvılar, ozon,motor ve dişli yağları,hayvansal ve bitkisel yağlar,fren mayileri kulanım alanlarıdır.
FLUORELASTOMER
(VİTON)
FKM

25 °C      

260 °C
 Madeni yağlar, alevlenme noktası yüksek hidrolik yağlar,gresler,alifatik ve aromatik hidro karbonlar,benzin,süper benzin,kenosin,benzol, silikon yağlar,gazlar,sıcak hava,methanol karışım gazlar,sentetik yağlar,inorganik asitler, halojen hidrolik karbonlar kullanım alanlarıdır.
TABİİ Kaucuk NR

60 °C      

100 °C
Asit ve bazlara,alkole, soğuk ve sıcak suya dirençlidir. Yüksek esneklik ve mekanik özellikler gerektiren yerler kullanım alanlarıdır.